Да почнемо са самом речи ФОТОГРАФИЈА, изведена је од грчких речи ФОТОС и ГРАФЕИН што би могли да преведемо као – цртање светлошћу. Укратко, све је кренуло од камере опскуре коју можете направити од ваше собе, довољно је прекрити прозоре и оставити малу рупу кроз коју пролази светлост, на супротном зиду ће се појавити слика онога што видите када гледате кроз прозор.
Потреба односно жеља да се та слика сачува је довела до настанка фото осетљивих медија. Ви можете искористити слику која се појављује на вашем зиду да насликате то сто се појављује као слика али то неће бити фотографија већ насликана слика.
Под фотографијом подразумевамо слику насталу под деловањем светлости на одређени медијум односно сензор.
Прва фотографија се појавила 1826, тј нешто што се сматра првом успешном фотографијом а фотограф односно проналазач је био Жозеф Нисефор Нијепс.
Прва фотографија у боји се појавила 1877, процес је у Француској патентирао фотогтраф Луј Артур Дуко ду Хаурон, било је и ранијих скромних покушаја да се добије фотографија у бољи, који нису у потпуности било успешни. Најранија фотографија делимицно забележена у боји је настала 1861 од стране фотографа Томас Сатон под називом Тартан Риббон
Да сада пређемо мало на техничке ствари. Горе поменута камера опскура нема објектив, стакло, оптику, него само рупа кроз коју пролази свтлост. Због тога између осталог, све што будете видели на слици која се појављује на вашем зиду ће бити у фокусу, другим речима немамо дубинску оштрину. Такође немамо бленду и затварач мада то можемо решити лако, бленду променом величине рупе а затварач једноставним затварањем и отварањем рупе.
Када поменуте елементе – објектив, бленду и затварач додамо на камеру опскуру добијамо нешто што би се могло назвати фотоапаратом. Недостаје само нешто на чему ћемо ’’ухватити’’ ту слику.